Zváranie je jednou s dôležitých zručností každého domáceho majstra. Či už si z času na čas potrebuješ opraviť niečo na svojom dome alebo záhrade, chceš si vyrobiť niektorú z mnohých vychytávok podľa fotky zo sociálnych sietí, alebo rozmýšľaš nad zváraním ako možnú formu zárobkovej činnosti. Tento článok ťa prevedie základnými krokmi, ktoré ti poradia ako sa naučiť zvárať.
Zvárať sa môže naučiť v podstate každý, dôležité je začať a naučiť sa zvárať správne. Skôr ako sa pustíš do zvárania samotného, je dôležité porozmýšľať nad tým, aký výsledok očakávaš. Stojí za zváženie položiť si nasledovné otázky:
Koľko času chcem zváraniu venovať? Ide iba o občasné využitie zvárania v dielni, alebo sa chcem postupne vypracovať na profesionálneho TIG-ára, ktorý zavarí každý zvar na 100 %?
Koľko peňazí chcem investovať do vybavenia? Zváranie sa nezaobíde bez počiatočnej investície do vybavenia. Môžeš si však kúpiť vybavenie do 200 €, alebo aj v tisíckach eur.
Aké mám k dispozícii priestory na zváranie? Zvárať je možné samozrejme ako vo vnútorných priestoroch, tak aj vonku, každé prostredie však má svoje obmedzenia z hľadiska technológie zvárania.
Aké materiály by som chcel zvárať? Každý materiál je v niečom špecifický z hľadiska zvárania. Je preto podstatné ujasniť si, či chceš zvárať iba štandardnú (uhlíkovú) oceľ, antikoróznu (nerezovú) oceľ alebo napríklad aj hliník.
1. Zvoľ si metódu zvárania
Metód zvárania existuje široké spektrum, v súčasnosti sú najbežnejšie tieto oblúkové technológie:
Ručné oblúkové zváranie obalenou elektródou (MMA) – technológia najmenej náročná na počiatočné vybavenie, je však mierne zložitejšia na osvojenie si správnej techniky.
Zváranie taviacou sa elektródou v inertnom/aktívnom plyne (MIG/MAG) – technológia známa ako zváranie CO2 je z hľadiska techniky zvárania jednoduchšia ako zváranie elektródou. Ako však názov napovedá, k výbave ti pribudne plyn v tlakovej fľaši, ktorý plní rovnakú funkciu ako obal elektródy.
Zváranie taviacou sa trubičkovou elektródou (FCAW) – obdoba MIG/MAG zvárania, avšak funkciu ochranného plynu zastupuje náplň trubičkovej elektródy, odpadá tak nutnosť použitia fľaše s plynom (plyn môže ale nemusí byť použitý).
Zváranie netaviacou sa volfrámovou elektródou v inertnom plyne (TIG) – technológia, s ktorou sa dajú vyhotoviť veľmi kvalitné zvary, avšak za cenu náročnejšej techniky a nižšej rýchlosti zvárania.
Pre začiatočníka s menším rozpočtom je ideálne začať so zváraním obalenou elektródou, kde si osvojíš základnú techniku a parametre zvárania. Pri vyššom rozpočte sa oplatí uvažovať na nákupom CO2 zváračky (MIG/MAG), pričom na začiatok je možné využiť trubičkový drôt a eliminovať tým nutnosť kupovania fľaše s plynom a ďalšieho príslušenstva.
2. Vyber si kvalitnú zváračku
Pokiaľ si sa rozhodol pre niektorú z uvedených metód oblúkového zvárania, nezaobídeš sa bez zváračky. Pri výbere si všímaj hlavne tieto parametre (pri rôznych metódach nemusia byť všetky prítomné):
Metóda zvárania– niektoré zváračky podporujú jednu technológiu zvárania, iné je možné využiť na viacero technológií. Častou kombináciou súzváračky MMA/TIG, prípadne aj zváračky umožňujúce kombináciu všetkých uvedených metód.
Rozsah zváracieho prúdu– podľa rozsahu prúdu závisí aké priemery elektród, resp. zváracích drôtov budeš môcť používať.
Vstupné napätie– môže byť 230 V alebo 400 V. Musíš si zistiť, aké možnosti máš na mieste, kde chceš zvárať. Nechceš sa predsa dostať do situácie, že nemôžeš zváračku pripojiť do elektrickej siete.
Zaťažovateľ– uvádza percentuálnu hodnotu a veľkosť prúdu. Napríklad zaťažovateľ 60 % s hodnotou 120 A uvádza, že počas 6 minút z 10 dokáže zváračka pracovať s prúdum 120 A. Pokiaľ by si zváral dlhšie ako 6 minút, zváračka sa môže prehriať.
Polarita zváracieho prúdu– určuje v akom zapojení prúdu dokáže zváračka fungovať. Môže byť DC+, DC+ a AC. Rôzne obalené elektródy a rôzne materiály vyžadujú rozdielne zapojenie. Je dobré voliť zváračku, ktorá minimálne umožňuje zmenu polarity z DC+ na DC-.
Prídavné funkcie– mnohé zváračky dnes ponúkajú funkcie na zjednodušenie zvárania, napr. HOT START, ANTI STICK a pod.
Pri výbere správnej zváračky ti môžu pomôcť aj recenzie pre zváračkyMMA/TIGaMIG/MAG.
3. Obstaraj si príslušenstvo k zváraniu
Samotná zváračka na začatie zvárania nestačí. Okrem nej budeš potrebovať minimálne prídavný materiál, z ktorého sa po roztavení stane samotný zvar. Pri zváraní obalenou elektródou ti budú stačiť (ako inak) zváracie elektródy. U zvárania MIG/MAG a FCAW budeš ako prídavný materiál potrebovať zvitok zváracieho drôtu, spolu so správnymi podávacími kladkami. Pri zváraní TIG je zase prídavným materiálom kovová zváracia tyč. Všetky typy prídavného materiálu by si mal voliť podľa toho, aký materiál budeš zvárať.
Pri metódach, kde sa používa na ochranu zvaru plyn budeš tiež potrebovať sústavu s fľašou plynu, redukčným ventilom a hadicami, cez ktorú dostaneš plyn cez zvárací horák až k miestu zvaru. Pri metóde zvárania MAG (zváranie CO2) sa ako ochranný plyn najčastejšie používa oxid uhličitý CO2alebo zmes argónu a CO2. Pri MIG a TIG zváraní sa používa argón, prípadne zmesi argónu a hélia.
4. Nezabúdaj na bezpečnosť pri práci
Zváranie so sebou okrem príjemného pocitu z dobre odvedenej práce prináša aj riziká poranenia. Aby si predišiel zbytočným zdravotným komplikáciám, používaj nasledovné ochranné pomôcky:
Zváracia kukla – hádam najzákladnejšia výbava každého zvárača. Pri horení elektrického oblúka je do prostredia vylučované vysoké množstvo ultrafialového, infračerveného aj viditeľného žiarenia. Okrem toho, že neuvidíš čo a kde zváraš, môže ti toto žiarenie výrazne poškodiť zrak.
Zváračské rukavice– počas zvárania vzniká tiež veľké množstvo tepla, pred ktorým ťa dokážu zváracie rukavice ochrániť.
Správny odev– rozstrek tekutého kovu od zvaru nie je žiadnou raritou. Mal by si preto používať odev, ktorý sa len tak ľahko nezapáli, ideálne tiež kožené rukávniky, zásteru alebo kompletný kožený odev.
Kvalitnú obuv– pokiaľ nechceš svoje obľúbené značkové botasky vyhodiť, radšej ich pri zváraní vymeň za kvalitnú pevnú obuv. Tiež sa nezabudni poriadne zašnurovať, pretože kvapka roztaveného kovu v topánke nie je príjemný zážitok. Existujú taktiež kožené ochranné pomôcky na ochranu nôh.
Ochranu dýchacích ciest– aj kvôli tomu, že je táto oblasť podceňovaná sú ochorenia dýchacích ciest jedným z najčastejších problémov u zváračov. Pri ojedinelom zváraní v dobre vetraných priestoroch to možno nie je nutné, avšak ak uvažuješ nad dlhodobou prácou pri zváraní, zamysli sa nad kúpou filtračného zariadenia.
5. Priprav si materiál na zváranie
Aby bol zvar čo najkvalitnejší, nesmieš zanedbať prípravu materiálu pred zváraním. Oceľové plechy je v miestach zvárania a pod miestom pripojenia kostrového kábla potrebné zbaviť hrdze, mastnoty a iných nečistôt. Povrch v okolí zvaru je vhodné zabrúsiť do kovového lesku. To isté platí aj u antikoru a hliníka, kde sa obrúsením narušia povrchové vrstvy oxidov, ktoré by ináč nepriaznivo vplývali na zvar.
6. Polož svoju prvú zvarovú húsenicu
Po dôkladnej príprave nastal konečne čas pustiť sa do zvárania. Skontroluj zapojenie zváracích káblov do konektorov zváračky. Ak používaš elektródu, vlož ju kovovým koncom do zváracích klieští. Pokiaľ máš zvárací drôt, ten nasuň do podávača, vlož správne kladky a vysuň drôt tak aby ti vyšiel koniec drôtu von zo zváracej hubice. Pretŕčajúcu časť drôtu odstrihni kliešťami. Nastav zváracie parametre podľa použitého prídavného a zváraného materiálu, pri MIG/MAG a TIG zváraní nezabudni nastaviť prietok plynu. Zapoj kostrový kábel na zváraný materiál.
Pozri sa kam chceš zvárať, nasaď si kuklu a škrtni elektródou/spusti zvárací prúd a čo najplynulejšie pohybuj kliešťami s elektródou, resp. zváracou hubicou v smere zvárania. Pri zváraní obalenou elektródou nezabúdaj prisúvať elektródu do miesta zvárania inak ti zhasne oblúk. Ak si si trúfol na TIG zváranie, jednou rukou drž zvárací horák a druhou rukou pridávaj do zvarového kúpeľa materiál zo zváracej tyčky. Sleduj ako sa ti zvar tvorí pred očami. Po zhasnutí oblúka pri TIG a MIG/MAG zváraní ponechaj hubicu chvíľu na mieste zvaru, aby plynu chránil zvarový kov kým nestuhne a mierne nevychladne.
Gratulujem, máš za sebou svoj prvý zvar.